prywatność

Teksty i zdjęcia są mojego autorstwa, jeśli jest inaczej WYRAŹNIE to zaznaczam.Zabrania się kopiowania i udostępniania bez mojej zgody.

O mnie,About Me

11/02/2012

Czysto teoretycznie-wełna

WEŁNA


Wełnę otrzymuje się z owiec strzyżonych raz w roku ( rzadziej dwa razy )Zestrzyżona pokrywa nie rozpada się gdyż jest sklejona tłuszczo-potem-nosi ona nazwę RUNA OWCZEGO.
Runo owcze nie jest jednolite.Najlepsza wełna pochodzi z boków,łopatek,grzbietu i karku.Gorsza z kończyn,głowy,zadu i ogona.Runo owcze po ostrzyżeniu poddaje się sortowaniu.Runo jest zanieczyszczone słomą,źdźbłami traw,piaskiem,dlatego oczyszcza się je mechanicznie lub chemicznie(karbonizacja)

 SKŁAD RUNA:

-Masa włóknista stanowi 40-60 %,
-tłuszczopot 30-60%(usuwamy go w procesie prania wełny w ciepłej wodzie z mydłem)Otrzymana w  ten sposób substancja tłuszczowa nazywa się LANOLINĄ ( służy do wyrobu mydeł,maści i kremów)
- zanieczyszczenia mineralne(piasek)
-zanieczyszczenia roślinne


Grubość i długość włókien zależy od rasy owiec i warunków hodowli.Z cienkich włókien uzyskuje się najbardziej wartościowa przędzę.
Wytrzymałość włókien na rozciąganie jest mniejsza niż włókien roślinnych.
Wyroby wełniane posiadają bardzo dobrą izolacyjność cieplną.
Wełna jest najbardziej higroskopijnym włóknem.Może wchłonąć do 50% wilgoci.
Włókna wełny pod wpływem wysokiej temperatury i tarcia spilśniają się (kurczą się i są bardzo zbite)
Wełna jest atakowana przez larwy moli,aby je przed tym ustrzec należy je wietrzyć i prać.( jako ciekawostka mole nie lubią farby drukarskiej )


*********************
WEŁNA INNYCH ZWIERZĄT
1)  kozy angorskie
Hoduje się w Azji.Wełna angorska znana w Polsce jako mohair.Włosy są miękkie i mają dużą skłonnośc do spilśniania.
2)kozy kaszmirskie
Hoduje się w Himalajach.Wełna jest delikatna i ma piękny połysk.Włókno stosuje się do wyrobu delikatnych tkanin sukienkowych.
3)wełna wielbłądzia
Włókna te są cennym surowcem do wyrobu tkanin na płaszcze,pledy,koce.Wełnę wielbłądzia przerabia się zachowując jej naturalny kolor.
4)królik angorski
Otrzymujemy poprzez wyczesywanie.Włókna są miękkie,lekkie,o jedwabistym połysku.Bardzo często są stosowane jako domieszka do wełny owczej.
5)włosie końskie.
Mocno sztywne i elastyczne.Włosie jest używane do tzw. włosianek-do usztywniania wyłogów.Służy też do wyroby szczotek , plecionek na kapelusze.
6)włos króliczy i zajęczy
 Służy do wyrobu wysoko gatunkowych filców kapeluszniczych.Włos króliczy nadaje się na kapelusze o gładkiej powierzchni,włos zajęczy na kapelusze welurowe.
 *zdjęcia zaczerpnięte z sieci.

2 komentarze:

Dziękuję za każde słowo...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...