prywatność

Teksty i zdjęcia są mojego autorstwa, jeśli jest inaczej WYRAŹNIE to zaznaczam.Zabrania się kopiowania i udostępniania bez mojej zgody.

O mnie,About Me

4/12/2012

Jak odbić wykrój i wykroić sukienkę.

Witajcie.Dzisiaj chciałam Wam pokazać jak JA odbijam szablon sukienki z gotowego wykroju zamieszczonego w Burdzie.

Przy rysunku wybranego modelu znajduje się tabelka z informacją o częściach składowych formy.
Moja sukienka znajduje się na arkuszu B i narysowana jest niebieskim konturem.Musimy też zwrócić uwagę jaką linią narysowany jest nasz rozmiar.


Każda z Was która choć raz miała Burdę lub inna gazetkę z wykrojami w ręku zapewne zauważyła że wykroje są zamieszczone w specjalnej wkładce w środku gazety.Trzeba je delikatnie odpiąć od zszywek.
Wiem że spojrzenie na tą mieszaninę linii może przerazić-jednak to tylko pozory.
Wiemy już że nasz kontur jest niebieski,znamy numerki poszczególnych części (1-przód,2-tył,3-bok,4 i 5 to odszycia dekoltu)
Na górze i dole tej wielkiej papierowej płachty są cyferki.Szukamy tych w kolorze niebieskim.Jeśli znajdziemy niebieski nr 1 przesuwamy palec prostopadle do cyfry i znajdujemy niebieską cyferkę na szablonie przy części wykroju.W ten sposób znaleźliśmy potrzebną część wyroju.
Dla niewprawionych polecam zaznaczenie sobie czarną kropką znalezionej cyferki lub poprawienie całej formy ciemniejszym ołówkiem-a to po to żeby ułatwić znalezienie części gdy przykryjecie go papierem.
Ja do kopiowania wykrojów używam papieru półpergaminowego.Kupuję go w dużych arkuszach w sklepie papierniczym.Można też wykorzystać bibułę prasowaną.Jest też metoda kopiowania na szary papier za pomocą radełka ,ale to już inny temat.
Przyda się miękki ołówek i nożyczki do wycięcia formy.Papier równo układamy na schemacie z gazety.Możemy postawić na nim coś cięższego aby się nam nie przesuwał.Ja często stawiam świeczniki na tealighty:)))
Zaczynamy kopiowanie formy-po kolei każdą część,zwracając uwagę aby kopiować linię która odpowiada naszemu rozmiarowi.Ja po skopiowaniu części 1 wycinam ją i dopiero kopiuję następną.Musimy pamiętać o przerysowaniu wszystkich linii.Utwierdzamy się czy wszystko przerysowałyśmy patrząc na rysunek części sukienki ( zdjęcie pierwsze)
Przerysowany szablon nie posiada dodatków na szwy.Pamiętajmy o tym przy wycinaniu formy z tkaniny.
Teraz wszystkie części szablonu sukienki są gotowe.Ja wycinam zaszewki na papierze bo łatwiej je potem przenieść na tkaninę.O tym jak to robię pisałam TUTAJ

Teraz zostało nam tylko wykrojenie części z tkaniny.
Moja tkanina jest w kratkę więc jeszcze dodatkowo muszę pilnować aby była dokładnie i równo złożona.
Mój sposób na krojenie sukienki ( oczywiście jeśli szerokość materiału na to pozwala ) jest taki:
Rozkładam całą tkaninę prawą stroną do góry.Składam prawą część  na taką szerokość aby wystarczyła na wykrojenie przodu.Przód mojej sukienki jest bez cięcia z przodu więc złożenie tkaniny jest jej środkiem.Szpilkuję szablon do materiału.(środek szablonu równo do złożonego materiału )Wycięty papierowy szablon tyłu również układam na złożeniu tkaniny jednak nie dopinam go do brzegu.
Po pierwsze sukienka ma zamek z tyłu więc musi być rozcięta.Po drugie przekopiowałam linię zakończoną strzałką.Ta linia oznacza nitkę prostą i to ona wyznacza nam ja szablon ułożyć na tkaninie.
Ołówkiem pokazałam Wam gdzie ta linia jest.
Jeśli nie dostosujemy się do niej to wyjdzie nam źle skrojona sukienka.Dlatego WAŻNE-KOPIUJCIE WSZYSTKIE LINIE ZE SCHEMATU Z GAZETY DOTYCZĄCE DANEGO MODELU.
Jak zatem przypiąc odpowiednio szablon do tkaniny?
Ja pomagam sobie metrem krawieckim lub linijką.Dopinam górę szablonu,następnie odmierzam ile centymetrów jest od linii do złożenia tkaniny i taką samą wartość odmierzam  co kawałek dopinając szablon do tkaniny.

Po dopięciu tyłu u mnie to wygląda tak.


Wydaje się że szablon jest krzywo przypięty,jednak linia nitki prostej przebiega równolegle do brzegu tkaniny.
Teraz zostało wyciąć formę z tkaniny.Pamiętajcie o przkopiowaniu zaszewek.Oraz o dodaniu około 1,5 cm na szew.
To ile dodajecie na szew zależy jaką szerokością stopki szyjecie,oraz jaki chcecie mieć zapas luzu w sukience.
Teraz tylko fastrygujemy ,mierzymy i zszywamy :)))


******************************************
Mam nadzieję że choć trochę rozjaśniłam i wyjaśniłam zawiłości kopiowania szablonu i wycinania modelu z tkaniny.
Jeśli tak to dajcie znak że pomogłam.Jeśli moje rady komuś się przydają,będę podpowiadać dalej.A wierzcie mi jest o czym pisać :)

7 komentarzy:

 1. O! Teraz to ja rozumiem co nieco! Tylko wykroju nie mam... Muszę sobie coś ładnego znaleźć :) Pozdrawiam i dziekuje za tak klarowny opis :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno bardzo przydatny post, właśnie stałam się posiadaczka swojej pierwszej burdy :) W razie czego będę mogla skorzystać z pomocy.

  OdpowiedzUsuń
 3. To bardzo miło,że dzielisz się z innymi swoją wiedzą. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. W bardzo przystępny sposób wszystko opisałaś:) Ja do kopiowania używam kalki i każdą linię czy kropeczkę mam od razu na wykroju:)
  A szukam wykroju na spódnicę z szerokim karczkiem: lekko przymarszczoną lub z fałdkami, może masz jakiś:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję za ten szczegółowy opis. Zawsze miałam problem z przekopiowaniem z Burdy, bałam się tego, że coś pójdzie nie tak, jak być powinno.
  Teraz już będę wiedzieć, żeby kupować papier półpergaminowy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno skorzystam z opisu kopiowania.

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo dziękuję, dobre rady zawsze cenię :)kiedyś w Domach Centrum można było kupić gotowe wykroje
  z Burdy w każdym rozmiarze ...
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde słowo...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...